Jedną z podstawowych funkcji systemów automatyki jest możliwość sterowania oświetleniem. Jak odbywa się ten proces i jakie niesie ze sobą korzyści?

Nowoczesne systemy automatyki stosowane w budynkach, które określane są także systemami typu inteligentny budynek, pozwalają na efektywne zarządzanie budynkiem, a dokładnie wchodzącymi w jego skład instalacjami i urządzeniami. Za pośrednictwem systemów tego rodzaju możliwe jest również sterowanie oświetleniem – zarówno tym wewnętrznym, jak również zewnętrznym.

Nowoczesne systemy automatyki budynkowej posiadają obecnie szerokie zastosowanie – używane są zarówno w przemyśle, w rozwiązaniach komercyjnych, wspierają obiekty użyteczności publicznej, jak również stosowane są do użytku prywatnego.

Na czym dokładnie polega sterowanie oświetleniem w systemach automatyki budynkowej? Jakie korzyści można dzięki temu osiągnąć? Jak wdrożyć takie rozwiązanie w budynku?

 

Na czym polega sterowanie oświetleniem?

 

Dostępne w inteligentnych budynkach sterowanie oświetleniem to funkcjonalność, która pozwala na zarządzanie oświetleniem wewnętrznym i zewnętrznym.

W skład takiego systemu wchodzą nie tylko artykuły oświetleniowe, ale również specjalne czujniki i sterowniki, które podłączone są do ogólnego systemu zarządzania – w jego skład mogą wchodzić również inne elementy.

Przy sterowaniu oświetleniem stosuje się najczęściej czujniki takie jak:

  • czujniki obecności osób w pomieszczeniach
  • czujniki ruchu reagujące na ruch osób
  • czujniki natężenia światła, tak zwane czujniki zmierzchowe

Czujniki stale analizują otoczenie w poszukiwaniu sygnałów, a jeśli je wykryją, przekazują informacje do systemu zarządzania, który następnie podejmuje odpowiednią decyzję.

Przykładowo, oświetlenie może włączać się automatycznie po wejściu osoby do pokoju i wyłączać wtedy, gdy osoba z niego wyjdzie. Sterowanie oświetleniem może odbywać się również na podstawie pory dnia – po zmierzchu automatyka uruchomi oświetlenie na zewnątrz i wyłączy je wtedy, gdy wzejdzie słońce.

Oprócz tego sterowanie oświetleniem może odbywać się z użyciem wcześniej zaprogramowanych ustawień, na przykład może ono uruchamiać się w określonych godzinach.

Warto również zaznaczyć, że nowoczesne systemy automatyki pozwalające na sterowanie oświetleniem również mogą być obsługiwane za pośrednictwem internetu – z użyciem systemów on-line, które dają dostęp do systemu przez aplikacje na urządzenia mobilne jak smartfony i tablety, a także z poziomu przeglądarki internetowej. Użytkownik może wtedy prowadzić pogląd systemu i sterować nim nawet wtedy, gdy znajduje się poza budynkiem.

 

Jakie korzyści niesie wdrożenie systemów sterowania oświetleniem?

 

Sterowanie oświetleniem z wykorzystaniem systemów automatyki pozwala na uzyskanie szeregu zalet.

Przede wszystkim korzystanie z budynków wyposażonych w sterowanie oświetleniem jest bardziej komfortowe dla ich użytkowników – nie muszą oni wtedy samodzielnie włączać i wyłączać świateł, ponieważ ich obsługa odbywa się automatycznie.

Także systemy te wspomagają bezpieczeństwo – zmniejszają ryzyko wypadków użytkowników budynku ze względu na jego niedostateczne oświetlenie. Mogą też wchodzić w skład rozwiązań polegających na symulacji obecności użytkowników budynku, a tym samy zniechęcać potencjalnych włamywaczy.

Oczywiście, sterowanie oświetleniem niesie ze sobą również oszczędność energii elektrycznej. Dzięki temu, że oświetlenie nie pozostaje przez długi czas włączone bez powodu, można zmniejszyć pobór prądu i obniżyć rachunki.

Firma Sabur dostarcza kompletne rozwiązania nowoczesnych systemów sterowania oświetleniem.