Poprzez monitory przemysłowe możliwe jest jeszcze łatwiejsze kontrolowanie i sterowanie procesami – także w wymagających warunkach otoczenia.

Standardowe monitory są zbyt delikatne i awaryjne, aby stosować je w warunkach przemysłowych. Tam, gdzie liczy się niezawodność, wykorzystuje się specjalne monitory przemysłowe, które spotykane są również w systemach automatyki przemysłowej i budynkowej.

Aktualnie w sprzedaży można spotkać szereg różnych typów monitorów przemysłowych, które posiadają uniwersalne zastosowanie – można dopasować je do wdrażanych lub istniejących już systemów, aby uzyskać maksymalną wydajność, bezpieczeństwo i komfort pracy.

 

Monitory przemysłowe – trwałość przede wszystkim

 

Monitory przemysłowe tworzone są przede wszystkim z myślą o pracy w niesprzyjających warunkach środowiskowych. Monitory te przeznaczone są do użytku przez 24 godziny na dobę, w miejscach, w których należy stale monitorować i kontrolować procesy.

Wytwarzane są ze specjalnie dobranych komponentów, a także dodatkowo chronione przed czynnikami zewnętrznymi, na przykład takimi jak:

  • zapylenie
  • wilgoć
  • skrajne temperatury
  • wstrząsy

Monitory te muszą spełniać restrykcyjne normy branżowe, ponieważ często to właśnie od ich działania zależy powodzenie wielu realizowanych procesów.

W konstrukcji monitorów przemysłowych nie stosuje się wentylatorów i otworów wentylacyjnych, a wszelkiego rodzaju przyciski i porty są odpowiednio chronione specjalnymi zaślepkami. Dzięki temu urządzenia te są zabezpieczone przed czynnikami zewnętrznymi, co potwierdzają odpowiednie stopnie ochrony, na przykład IP65.

 

Monitory przemysłowe – różne opcje montażu

 

Monitory przemysłowe najczęściej przeznaczone są do zabudowy w tych miejscach, w których nie ma możliwości zastosowania komputerów panelowych.

Monitory te mogą być montowane na różne sposoby w zależności od indywidualnych wymagań, na przykład:

  • na elewacjach szaf
  • na pulpitach sterowniczych
  • w maszynach
  • na biurkach
  • powieszone na ramieniu, także w standardzie VESA

 

Monitory przemysłowe – precyzyjny obraz i proste sterowanie

 

W nowoczesnych monitorach przemysłowych stosuje się ekrany o przekątnych wynoszących od 7 cali do nawet 24 cali.

Są wyposażane w matryce pojemnościowe i rezystancyjne. Na monitorach z ekranami dotykowymi możliwe jest także stosowanie gestów, na przykład w celu przesuwania i przewijania, powiększania. Warto wskazać, że monitory przemysłowe reagują na dotyk także wtedy, gdy operator posiada założone rękawice.

Wyświetlają obrazy w wysokiej rozdzielczości, także w formacie panoramicznym, co przekłada się na większe pole widzenia i na łatwość w odczytywaniu znajdujących się na nich informacji.

 

Monitory przemysłowe – nie tylko dla przemysłu

 

Chociaż określane są mianem monitorów przemysłowych, to jednak nie mają one tylko zastosowania przemysłowego.

Są one również stosowane w systemach automatyki budynkowej, czyli w obiektach inteligentnych, spotykane są w punktach sprzedaży (POS) oraz w punktach informacyjnych (POI), jako komponenty telewizji przemysłowej, w studiach telewizyjnych czy też w pojazdach mechanicznych.

 

Gdzie można zamówić monitory przemysłowe?

 

Aktualnie monitory przemysłowe oferuje wiele firm, wobec tego przy doborze odpowiedniego modelu należy przeanalizować różne propozycje.

Jednym z liderów w dostarczaniu wysokiej klasy monitorów przemysłowych, a także innego rodzaju rozwiązań przemysłowych w dziedzinie automatyki jest firma Sabur. Więcej informacji dotyczących jej oferty można znaleźć na stronie internetowej: https://www.sabur.com.pl/kategoria-produktu/komputery-i-monitory-przemyslowe/monitory-przemyslowe.