Komputery posiadają szerokie zastosowanie we współczesnym świecie. Od lat używane są również jako wsparcie różnych procesów przemysłowych.

Komputer jako sprzęt przeznaczony do przetwarzania informacji przeszedł znaczną metamorfozę w ciągu ostatnich dekad. Od dużej i nieporęcznej maszyny stał się kompaktowym urządzeniem o wszechstronnym zastosowaniu. Jednym z przykładów jego użycia są komputery przemysłowe, które różnią się od tych stosowanych do użytku osobistego.

Czym dokładnie są komputery przemysłowe? Jaka jest ich budowa? Jakie są główne zastosowania komputerów przemysłowych?

 

Komputer przemysłowy – co to jest?

 

Pod pojęciem komputera przemysłowego znajduje się komputer, który został opracowany w celu działania w warunkach przemysłowych, na przykład w halach fabrycznych.

Wyróżnia się przede wszystkim zwiększoną odpornością na czynniki zewnętrzne i większą niezawodnością ze względu na konieczność kontrolowania kluczowych procesów.

Komputery te mogą pracować również w wymagających środowiskach, na przykład tam, gdzie konieczne jest utrzymanie odpowiednich parametrów środowiska jak w branży chemicznej, spożywczej, farmaceutycznej, w strefach zagrożonych wybuchem.

Główne rodzaje komputerów przemysłowych:

 • panelowe
 • panelowe do instalacji na ramieniu i podwieszania
 • przeznaczone do zabudowy w szafach rack
 • BOX (także komputery przemysłowe bezwentylatorowe)

 

Architektura i oprogramowanie komputerów przemysłowych

 

Komputery przemysłowe nie muszą być wyposażane w pamięci masowe, które zajmują dużo miejsca w obudowie. Najczęściej stosuje się wtedy niewielkie pamięci typu Flash, na których instaluje się system operacyjny i potrzebne oprogramowanie.

Dla uzyskania jak największej wydajności i szybkości działania stosuje się zaawansowane procesory, które dopasowane są do trudnych warunków środowiska przemysłowego.

W komputerach przemysłowych montuje się również karty sieciowe pozwalające na komunikację z instalacjami i urządzeniami używanymi w danym obiekcie. W urządzeniach tego rodzaju montuje się interfejsy transmisji szeregowej, dzięki którym mogą one porozumiewać się z urządzeniami odpowiedzialnymi za konkretne czynności.

Do płyty głównej komputera przemysłowego można podłączyć także wyświetlacz LCD, co ułatwia jego obsługę. Można wtedy prowadzić wizualizację procesów przemysłowych bezpośrednio w obiekcie i łatwo dokonywać zmian w działaniu komputera i współpracujących z nim urządzeń i instalacji.

Na komputerach przemysłowych można uruchamiać popularne systemy operacyjne używane również na komputerach osobistych. Także stosuje się systemy operacyjne czasu rzeczywistego.

Cechy charakterystyczne komputerów przemysłowych:

 • niewielkie wymiary i niska waga
 • zwarta budowa
 • przeznaczone do pracy 24/7
 • niski pobór mocy
 • możliwość podłączania modułów
 • duża wytrzymałość na warunki środowiskowe – skrajne temperatury, wilgotność, wibracje, zapylenie
 • możliwość współpracy z wyświetlaczami LCD podłączanymi do płyty głównej
 • brak potrzeby stosowania wentylatorów do chłodzenia

Przykładowe komputery przemysłowe można znaleźć u jednego z ich dostawców – firmy Sabur, która specjalizuje się w rozwiązaniach automatyki.

 

Zastosowanie komputerów przemysłowych

 

Komputery przemysłowe są używane przede wszystkim w zakładach przemysłowych różnych rodzajów, między innymi zajmujących się produkcją, przetwarzaniem, przesyłem.

Ich głównym celem jest kontrolowanie i sterowanie procesami przemysłowymi i mogą być one indywidualnie dopasowane do konkretnych procesów, aby uzyskać ich maksymalną wydajność oraz bezpieczeństwo.