Systemy wchodzące w skład automatyki budynkowej pozwalają na uzyskanie wielu korzyści – jedną z ich zalet jest obniżanie kosztów utrzymania obiektów.

Nowoczesna automatyka budynkowa (BMS – Building Management System) to szereg systemów, które służą do sterownia budynkiem. Obiekty wyposażone w automatykę tego rodzaju określane są również mianem inteligentnych budynków.

Automatyka budynkowa posiada bardzo szerokie zastosowanie – może być zamontowana między innymi w obiektach przemysłowych, produkcyjnych, magazynowych, użyteczności publicznej, biurowcach czy w domach jednorodzinnych.

Zastosowanie rozwiązań typu inteligentny budynek pozwala na uzyskanie szeregu korzyści – wśród nich znajduje się również zmniejszenie kosztów eksploatacji obiektów, które rosną z roku na rok.

 

Automatyka budynkowa – zakres rozwiązań wspierających oszczędności

 

Budynki, które nie korzystają ze zautomatyzowanych systemów zarządzania, wymagają więcej energii do działania, a tym samym również generują większe koszty utrzymania.

Koszty te związane są między innymi z wyższym zużyciem energii elektrycznej, która potrzebna jest do zasilania różnych instalacji i urządzeń używanych w budynku, a także energii cieplnej, która służy do jego ogrzewania.

Oszczędności wspiera zautomatyzowanie takich instalacji i urządzeń jak:

  • systemy odpowiedzialne za zarządzanie instalacjami technicznymi w obiekcie
  • automatyka budynkowa dla central klimatyzacyjnych, wentylacyjnych i grzejników
  • zautomatyzowanie systemów bezpieczeństwa obiektów
  • sterowanie oświetleniem wewnętrznym i zewnętrznym budynków
  • sterowanie rozdzielnicami elektrycznymi i UPS
  • automatyka dla urządzeń wykorzystujących energię odnawialną

Automatyka budynkowa steruje powyższymi instalacjami i urządzeniami tak, aby uzyskać jak najmniejsze zużycie energii bez utraty komfortu i bezpieczeństwa.

 

Automatyka budynkowa – monitoring i optymalizacja zużycia energii

 

Należy również zaznaczyć, że automatyka budynkowa może obejmować rozwiązania pozwalające na monitorowanie zużycia energii, a także na optymalizację jej zużycia.

Dzięki temu właściciel czy zarządca budynku może wiedzieć, w jakich obszarach dochodzi do większego zużycia energii, a następnie może przedsięwziąć kroki pozwalające na zmniejszenie tej ilości.

Zastosowanie odpowiednich sterowników PLC, liczników energii oraz koncentratorów liczników impulsowych, które wspierane są przez odpowiednie oprogramowanie dostarczane wraz z systemami automatyki budynkowej pozwala na uzyskanie precyzyjnych informacji związanych ze zużyciem energii i dokonywanie automatycznych zmian.

Oprogramowanie dostarczane przez jednego z liderów w dziedzinie automatyki – szwajcarską firmę Saia Burgess Controls – działa w chmurze i dzięki temu pozwala na bieżącą analizę danych z dowolnego miejsca, z użyciem różnych urządzeń.

 

Jak wdrożyć systemy automatyki budynkowej?

 

Aktualnie tworzeniem systemów automatyki budynkowej zajmuje się wiele firm, które zapewniają swoim klientom kompleksowe wsparcie w zakresie ich projektowania, wykonania oraz serwisu.

Realizacje te są skupione precyzyjnie na oczekiwaniach klienta i pozwalają na uzyskanie maksymalnej efektywności działania systemu zarządzania budynkiem.

Swoje usługi w tej dziedzinie oferuje firma Sabur, która oferuje profesjonalne wsparcie w dziedzinie automatyki budynkowej dla różnych typów obiektów. Więcej informacji na temat jej usług można znaleźć na stronie internetowej:.

Zatem automatyka budynkowa to nowoczesny sposób na zarządzanie budynkami różnych rodzajów – dzięki zastosowaniu rozwiązania tego rodzaju można również uzyskać jeszcze większe oszczędności związane z eksploatacją budynku.